Examine This Report on badanie wzroku

Wiki Article

Do korekcji krótkowzroczności używamy „minusów”, a nadwzroczności – „additionallyów”. Pamiętaj, że badanie okulistyczne jest bezbolesne i bezpieczne, dlatego regularnie sprawdzaj swój wzrok!

Są to najnowocześniejsze badania wzroku pozwalające na zbadanie poszczególnych struktur oka. Dzięki badaniom obrazowym lekarz może zdiagnozować jaskrę, zwyrodnienia plamki żółtej czy nowotwory oka. Badania obrazowe umożliwiają wykrycie najmniejszych zmian w budowie oka. 

Należy jednak pamiętać, że examination taki nie może zastąpić tradycyjnej wizyty u optyka lub okulisty. Przy podejrzeniu jakichkolwiek nieprawidłowości należy zgłosić się do specjalisty.

Natomiast Pacjenci ze stwierdzonymi wadami wzroku powinni odwiedzać gabinet okulistyczny przynajmniej raz w roku. Dowiedz się, jak wygląda podstawowe badanie wzroku i kiedy należy poddać się pogłębionej diagnostyce!

Ciśnienie wewnątrzgałkowe badane jest także metodą aplanacyjną. Polega ona na pomiarze siły, jaka jest potrzebna do spłaszczenia rogówki. Badanie wykonuje się w lampie szczelinowej za pomocą tonometru Goldmanna, który jest przykładany do powierzchni oka. Metoda ta wymaga wcześniejszego znieczulenia oka i zakropleniu kropli zawierających fluoresceinę. Kolejną metodą badania ciśnienia wewnątrzgałkowego jest metoda impresyjna. Polega ona na mierzeniu odkształcenia rogówki pod wpływem ucisku wywołanego przez badanie wzroku metalowy trzpień, który jest połączony ze skalą (tonometr Schiotza). Badanie jest przeprowadzone u pacjenta w pozycji leżącej po uprzednim znieczuleniu oka. Aby orientacyjnie określić różnicę w ciśnieniu w obu gałkach ocznych, lekarz może wykorzystać metodę palpitacyjną badania ciśnienia wewnątrzgałkowego. Lekarz uciska naprzemiennie obie gałki oczne i porównuje ich napięcie. Ta metoda pozwala na określenie, czy pacjent ma ostry atak jaskry. 

Dlatego bezwzględnie należy się na nie zgłosić, kiedy ze wzrokiem lub oczami dzieje się coś niepokojącego. Problem z ostrością wzroku, podwójny, rozmazany lub zamglony obraz, gorsze widzenie w nocy, częste bóle głowy, które nie mają innej wyraźnej przyczyny – to najczęstsze symptomy mogące świadczyć o wadzie wzroku lub chorobie.

Jesteś ciekawy, kiedy warto poddać się dodatkowym badaniom wzroku? Wskazaniem do pogłębionej diagnostyki są np.:

badanie w lampie szczelinowej pozwala sprawdzić, czy występują jakiekolwiek uszkodzenia struktur gałki ocznej. Pacjent opiera podbródek na podpórce, a osoba badająca przez mikroskop kontroluje przednią część oka, tęczówkę, rogówkę, powieki itp.

W ciągu ostatnich lat, a szczególnie od momentu wybuchu pandemii Covid-19, coraz większą popularnością cieszą się lekarskie konsultacje przez Online.

Natomiast, jeśli badanie dotyczy wady wzroku, warto przynieść dotychczasowe okulary oraz wyniki wcześniejszych badań, które będą przydatne w ustaleniu progresji wady.

Czytaj więcej Test tarczy – sprawdź, czy astygmatyzm to również twój trouble

Badanie ostrości wzroku do dali umożliwia ocenę zdolności rozdzielczej siatkówki. Pacjent siada przodem do tablicy Snellena w danej odległości (zazwyczaj jest to five m). Następnie czyta kolejno litery z tablicy, zaczynając od największych znaków (nazywamy je optotypami).

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego z użyciem tonometru to jedno z podstawowych badań wzroku. Technika ta wykorzystuje łagodny podmuch powietrza.

Badanie to wykrywa zmiany, które nie są jeszcze widoczne w badaniu pola widzenia. Metodę tą wykorzystuje się również do kontroli rozwoju choroby.

Report this wiki page